Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane przez grzyby z królestwa Fungi, gromady Basidiomycota, klasy Teliomycetes, rzędu Uredinales, rodziny Pucciniaceae


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Grzyby z rzędu Uredinales, gromady Basidiomycotina są przyczynami rdzy roślin. Nazwa "rdza" pochodzi od rdzawo zabarwionych skupień zarodników, urediniospor pokrywających porażone organy roślin. Niektórzy sprawcy tej grupy chorób tworzą skupienia zarodników o innych kolorach. Rdze należą do grupy najbardziej szkodliwych chorób roślin, szczególnie zbóż. Jednak grzyby rdzawnikowe porażają również m. in. warzywa (bób, fasola, groch, soja, szparagi), rośliny ozdobne (goździk, róża) i drzewa (jabłoń, sosna, topola).

Organami roślin najczęściej uszkadzanymi przez grzyby rdzawnikowe są liście i pędy, chociaż porażeniu ulegają również części kwiatowe i owoce. Porażenie to ma najczęściej charakter lokalny, przy czym niektóre gatunki tych grzybów rozwijają się mniej lub bardziej systemicznie.

Większość grzybów z rzędu Uredinales jest patogenami bardzo wyspecjalizowanymi względem określonych gatunków, a nawet odmian roślin. Gatunki grzybów porażające różne rodzaje roślin są formami specjalnymi (formae specialis); zwykle nie różnią się one morfologicznie. Na przykład, Puccinia graminis f. sp. tritici występuje na pszenicy (Triticum aestivum), a P. graminis f. sp. hordei - na jęczmieniu (Hordeum vulgare). W obrębie każdej formy specjalnej grzyby te tworzą wiele ras fizjologicznych zdolnych do porażania tylko określonych odmian danego gatunku.

Grzyby rdzawnikowe są obligatoryjnymi pasożytami. Wiele z nich w cyklu rozwojowym tworzy pięć typów zarodników w pięciu różnych strukturach zarodnikotwórczych, ukazujących się w następujących po sobie okresach czasu. Są to (1) zarodniki podstawkowe (basidiospory) powstające na podstawce utworzonej po skiełkowaniu teliospor skupionych w teliach, (2) spermacja skupione w spermogoniach, (3) ecjospory występujące w ecjach i (4) urediniospory obecne w urediniach. Grzyby tworzące wszystkie pięć rodzajów zarodników nazywa się makrocyklicznymi. Rdzawnikowce nie tworzące urediniospor nazywa się formami demicyklicznymi. Grzyby nie formujące ani ecjospor, ani urediniospor są formami mikrocyklicznymi.

Cyk życiowy Puccinia graminis: zimowanie dwukomórkowej, diploidalnej teliospory po połączeniu dwóch kompatybilnych jąder w każdej komórce (a), wiosenne kiełkowanie każdej komórki w przedgrzybnię, przemieszczenie diploidalnego jądra do przedgrzybni, mejoza, utworzenie czterech haploidalnych jąder, dwóch z rodzaju "+" i dwóch "-", powstanie przegród w i krótkich wyrostków na przedgrzybni (sterygmy) oraz zarodników podstawkowych (basidiospor) z jądrami "+" i "-" ( b), przemieszczenie basidiospor na liście berberysu i ich infekcja z wytworzeniem spermogonii ze strzępkami chwytnymi (receptorami) i spermacjami zawierającymi jądro "+" lub "-", przemieszczenie przez owady spermacjum z jednym z dwóch jąder (+ lub -) na kompatybilny receptor i utworzenie formy (+-; spermatyzacja; c), powstanie strzępki, jej rozwój w kierunku dolnej powierzchni liścia berberysu oraz utworzenie płonnego ecjum, przemieszczenie dikariotycznych (+-) jąder ze spermogonii i powstanie dikariotycznych ecjospor z jądrami "+" i "-" (d), przemiesczenie dikariotycznych ecjospor i infekcja wrażliwych odmian żyta z wytworzeniem dikariotycznych uredinii z jednokomórkowymi urediniosporami (e), przemieszczenie uredinospor i infekcja innych wrażliwych roślin żyta i stopniowe powstawanie teliów z dwókomórkowymi, dikariotycznymi teliosporami (f)

Basidiospory, ecjospory i urediniospory mogą infekować roślinę gospodarza. Teliospory umożliwiają przezimowanie grzyba i po skiełkowaniu tworzą podstawkę, na której po mejozie wyróżnicowują się cztery haploidalne zarodniki podstawkowe, basidiospory. Basidiospory infekują roślinę, zasiedlając ją haploidalną grzybnią wykształcającą spermogonia z haploidalnymi spermacjami i lepkimi strzępkami chwytnymi (receptorami) oraz zaczątek haploidalnego ecjum, nie posiadającego jednak zdolności tworzenia ecjospor.

Spermacja pełnią rolę gamet męskich i nie są zdolne infekować roślinę. Spermacjum kopuluje z innym spermacjum lub częściej zostaje przejęte przez receptor odmiennego płciowo spermacjum. Z kolei jądro spermacjum wnika do wnętrza receptora, dzieli się mitotycznie i migruje do zaczątka ecjum, zapoczątkowując w nim fazę dikariotyczną. Faza ta warunkuje rozpoczęcie tworzenia dikariotycznych ecjospor w ecjach. Z kolei dikariotyczna grzybnia infekcyjna ecjospor zapoczątkowuje wykształcanie się urediniów z urediniosporami. Strzępki infekcyjne ecjospor wnikają do rośliny gospodarza tylko przez szparki. W okresie wegetacji występuje kilka generacji urediniospor. Odgrywają one najważniejszą role w rozprzestrzenianiu choroby. Pod koniec okresu wegetacji na roślinach zakażonych urediniosporami pojawiają się skupienia teliospor, zwykle w miejscach opróżnionych urediniów, zamykając cykl rozwojowy grzyba. Teliospory są dikariotycznymi zarodnikami przetrwalnikowymi, chociaż faza dikariotyczna u zarodników niektórych gatunków trwa bardzo krótko z powodu wczesnej kariogamii. Są one również probasidiami, z których po okresie spoczynku przerywanym niską temperaturą i po kariogamii wyrasta tzw. przedgrzybnia. Następnie diploidalne jądro wędruje z teliospory do przedgrzybni i dzieli się mejotycznie. Wytworzone cztery jądra haploidalne rozmieszczają się mniej więcej równomiernie wzdłuż promycelium, po czym zostają rozdzielone przegrodami ze skutkiem utworzenia czterech jednojądrowych komórek. Każda z tych komórek wytwarza sterygmy, tj. krótkie wyrostki, na końcu których powstają gruszkowate lub nerkowate zaczątki zarodników podstawkowych. W końcu haploidalne jądro przemieszcza się do tych zaczątków dając początek zarodnikom podstawkowym.

Grzyby rdzawnikowe odbywające cykl rozwojowy na jednym żywicielu są nazywane rdzami jednodomowymi, na dwóch zaś - rdzami dwudomowymi. W czasie zmiany żywiciela dokonuje się przejście z haplofazy w dikariofazę z udziałem ecjospor.

Rozprzestrzenianie się sprawców rdzy odbywa się głównie przez wiatr, nawet między kontynentami. Zarodniki tej grupy grzybów mogą kiełkować bez obecności wody; taką zdolność posiadają jeszcze tylko grzyby z rzędu Erysiphales, sprawcy mączniaków prawdziwych roślin.

Grzyby z rzędu Uredinales dzieli się na 14 rodzin, z których na potrzeby niniejszego przewodnika wybrano 7 dających się wyróżnić według następującego klucza:

1.
Telia wzniesione
2
1'.
Telia zanurzone w tkance gospodarza, złożone z jednowarstwowej palisady teliospor
3
2.
Teliospory siedzące (bez trzonków)
4
2'.
Teliospory z trzonkami
5
3.
Ecaj ze ścianą (peridium) złożoną ze stosunkowo długich i wąskich komórek i z ecjosporami z urzeźbieniem bardziej złożonym niż brodawki
Pucciniastraceae
3'.
Ecja ze ścianą szczątkową lub bez ściany i z parafizmi lub bez parafiz
Melampsoraceae
4.
Spermogonia dyskoidalne bez peryfiz, podepideramlne; uredinospory w łańcuszkach, zwykle pokryte brodawkami
Coelosporiaceae
4'.
Spermogonia płaskie, umiejscowione między perydermą i korą pierwotną pędu; uredinospory, jeżeli formowane, z trzonkiem; teliospory w łańcuszkach, 1-komórkowe
Cronartiaceae
5.
Spermogonia płaskie lub dyskoidalne
6
5'.
Spermogonia butelkowate
Pucciniaceae
6.
Spermogonia bez peryfiz; teliospory z jedną komórką lub wielokomórkowe z przegrodami poziomymi
Phragmidiaceae
6'.
Spermogonia z peryfizami; teliospory 2-komórkowe (czasami wielokomórkowe) z przegrodami poziomymi
Uropyxidaceae

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spośród około 7000 gatunków rozmieszczonych w około 160 rodzajach z rzędu Uredinales, najbardziej licznie jest reprezentowana rodzina Pucciniaceae obejmująca około 4700 gatunków. W rodzinie tej wyróżnia się 17 rodzajów, z których do niniejszego przewodnika wybrano przedstawicieli 4 rodzajów, które mogą być rozpoznane według następującego klucza:

1.
Teliospory jednokomórkowe
Uromyces
1'.
Teliospory dwukomórkowe
2
2.
Telia w stanie wilgotnym galaretowate
Gymnosporangium
2'.
Telia niegalaretowate
3
3.
W każdej komórce teliospory dwa otwory rostkowe
Cumminsiella
3'.
W każdej komórce teliospory jeden otwór rostkowy
Puccinia.

 

 

 

 

 

Najbardziej znaczącymi gospodarczo przedstawicielami rodziny Pucciniaceae są:

 
  • Cronartium ribicola, sprawca rdzy wejmutkowo-porzeczkowej,
  • Gymnosporangium sabinae, sprawca rdzy gruszy,
  • Puccinia coronata, wywołująca rdzę koronową owsa,
  • Puccinia graminis, powodująca rdzę źdźbłową zbóż i traw,
 
  • Puccinia hordei, sprawca rdzy jęczmienia,
 
  • Puccinia horiana, sprawca rdzy złocienia,
 
  • Puccinia malvacearum, powodująca rdzę malwy,
 
  • Puccinia recondita f. sp. recondita, wywołująca rdzę brunatną żyta,
 
  • Puccinia recondita f. sp. tritici, wywołująca rdzę brunatną pszenicy,
 
  • Puccinia striiformis, sprawca rdzy żółtej zbóż i traw,
 
  • Uromyces dianthi, sprawca rdzy goździka,
 
  • Uromyces pisi, wywołująca rdzę grochu,
 
  • Uromyces fabae, sprawca rdzy bobiku, bobu, grochu i wyki.

 

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa (Cronartium ribicola), od lewej: plamistości i nekrozy na górnej stronie liścia (1), uredinia (2) i telia (3) na dolnej stronie liścia, słupkowate skupienie teliospor (4), urediniospory i teliospory (5-7)
Rdza gruszy (Gymnosporangium sabinae), góra: plamistość na górnej (a) i dolnej stronie liścia gruszy (b), ecja (c) , telia na pędzie jałowcu sabińskim (Junipperus sabinae; d); dół, od lewej: młode (1) i dojrzałe ecja na pędach J. sabinae (2, 3), spermogonia na liściach gruszy (4-8), strzępki chwytne (receptory) i spermacja (9), ecja (10), teliospory (11), teliospory kiełkujące w podstawkę (12)
Rdza koronowa owsa (Puccinia coronata), od lewej: ecja (1), uredinia (2-4), urediniospory (5), telia (6-8), teliospory (9, 10)
Rdza źdźbłowa zbóż i traw (Puccinia graminis), góra, od lewej: spermogonia (1-3), ecja (4-8)
Rdza złocienia (Puccinia horiana), od lewej: objawy chorobowe (1-4), telia z teliosporami (1-6)
Rdza malwy (Puccinia malvacearum), od lewej: objawy chorobowe (1, 2), telia (1-4), teliospory (3-6)
Rdza brunatna żyta (Puccinia recondita f. sp. recondita), od lewej: uredinia z urediniosporami (1-3)
Rdza brunatna pszenicy (Puccinia recondita f. sp. tritici), od lewej: uredinia (1-4), urediniospory (1-5)
Rdza żółta zbóż i traw (Puccinia striiformis), od lewej: uredinia (1-3)
Rdza bobiku, grochu i wyki (Uromyces fabae), góra: uredinia i telia na liściach i pędach (a), ecja (b), urediniospory (c), teliospory (d)

 

Ze względu fitopatologicznego innymi najbardziej znanymi rodzinami i gatunkami z rzędu Uredinales są:

1.
Coleosporiaceae z:
  • Chrysomyxa abietis, powodującą rdzę świerka,
  • Coleosporium tussilaginis, sprawcą rdzy pęcherzykowatej igieł sosny,
2.
Cronartiaceae z:
  • Cronartium ribicola, wywołującym rdzę wejmutkowo-porzeczkową,
3.
Melampsoraceae z:
  • Melampsora allii-populina, sprawcą rdzy topoli.
4.
Pucciniastraceae z:
  • Pucciniastrum geoppertianum, sprawcą rdzy jodły i brusznicy.
5.
Phragmidiaceae z:
  • Phragmidium mucronatum, przyczyną rdzy róży,
6.
Uropyxidaceae z:
  • Tranzschelia pruni-spinosae, powodującą rdzę śliwy.

 

Rdza topoli (Melampsora allii-populina), od lewej: uredinia (1-3), urediniospory (4)
Rdza róży (Phragmidium mucronatum), od lewej: ecjum (1), objawy chorobowe na górnej (2) i dolnej stronie liścia (3), uredinium z urediniosporami (4, 5), telia z teliosporami (6-8), teliospory (9-11)
Rdza śliwy (Tranzschelia pruni-spinosae), od lewej: uredinium (1), teliospory (2, 3)

Zwalczanie sprawców rdzy obejmuje: (1) niszczenie porażonych resztek roślin z zimującymi teliosporami (rdze zbóż, roślin motylkowatych, Melampsora allii-populina, Puccinia horiana, Uromyces dianthi), (2) unikanie nadmiernego nawożenia azotem i zasilanie roślin nawozami fosforowymi i potasowymi, (3) uprawa odmian odpornych (wszystkie rdze), (4) niszczenie drugich roślin gospodarzy z wyjątkiem drzew i krzewów (wszystkie rdze), (5) utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w szklarniach i inspektach (Puccinia horiana, Uromyces dianthi), (6) wycinanie porażonych pędów (Chrysomyxa abietis, Phragmidium mucronatum), (7) oczyszczanie porażonej kory sosny wejmutki i opryskiwanie świeżej rany preparatem zawierającym triadimefon, po czym zamalowanie rany białą farba emulsyjną (Cronartium ribicola), (8) zaprawianie nasion zaprawami zawierającymi triadimenol i fuberidazol (rdze zbóż), (9) opryskiwanie roślin fungicydami zawierającymi benomyl, mankozeb lub triadimefon.

Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów chorobowych rdzy pęcherzykowatej igieł sosny spowodowanej przez Coleosporium tussilaginis, rdzy wejmutkowo-porzeczkowej powstałej wskutek porażenia roślin przez Cronartium ribicola i rdzy topoli wywołanej przez Melampsora allii-populina.
2.
Poznanie objawów chorobowych rdzy gruszy, róży i śliwy wywołanych przez odpowiednio Gymnosporangium sabinae, Phragmidium mucronatum i Tranzschelia pruni-spinosae.
3.
Poznanie cech morfologicznych zarodników Tilletia caries, T. controversa, Urocystis cepulae i U. occulta.
4.
Poznanie objawów chorobowych rdzy malwy i rdzy złocienia porażonych przez odpowiednio Puccinia malvacearum i P. horiana.
5.
Poznanie objawów chorobowych rdzy koronowej owsa, rdzy źdźbłowej zbóż i traw, rdzy jęczmienia, rdzy żółtej zbóż i traw oraz rdzy brunatnej pszenicy spowodowanych porażeniem roślin przez odpowiednio Puccinia coronata, P. graminis, P. hordei, P. striiformis i P. recondita f. sp. tritici.
6.
Poznanie objawów chorobowych rdzy bobiku i grochu wywoływanych przez odpowiednio Uromyces fabae i U. pisi.
7.
Poznanie morfologii spermogonium, ecjum, urediniospor Puccinia recondita f. sp. tritici i teliospor Cronartium ribicola, Melampsora allii-populina, Phragmidium mucronatum, Puccinia coronata, P. recondita f. sp. tritici i Uromyces fabae.

Materiał

Atlasy chorób drzew i krzewów ozdobnych, drzew owocowych, roślin ozdobnych, zbóż i traw oraz roślin motylkowatych. Materiał zielnikowy z objawami rdzy pęcherzykowatej igieł sosny, rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, rdzy topoli, gruszy, róży, śliwy, malwy i złocienia, rdzy koronowej owsa, rdzy źdźbłowej zbóż i traw, rdzy jęczmienia, rdzy żółtej zbóż i traw i rdzy brunatnej pszenicy oraz rdzy grochu i bobiku. Preparaty mikroskopowe z przekrojami poprzecznymi spermogonium, ecjum i telium Melampsora allii-populina. Zawiesina kwasu mlekowego z urediniosporami Cronartium ribicola, Puccinia recondita f. sp. tritici i teliosporami Phragmidium mucronatum, Puccinia coronata, P. graminis, Tranzschelia pruni-spinosae i Uromyces fabae.


Ćwiczenie

1.
Wykorzystując atlas chorób drzew i krzewów ozdobnych oraz materiał zielnikowy, narysuj i opisz objawy rdzy pęcherzykowatej igieł sosny spowodowanej porażeniem igieł przez Coleosporium tussilaginis. Oglądając porażone igły z oznakami etiologicznymi i wykorzystując literaturę, określ widziane struktury grzyba. Poznaj cykl rozwojowy Coleosporium tussilaginis.
2.
Wykorzystując atlasy chorób drzew i krzewów ozdobnych oraz drzew i krzewów owocowych, przygotuj rysunek i opis diagnostyczny rdzy wejmutkowo-porzeczkowej. Zwróć uwagę na charakterystyczne skupienia teliospor na liściach porzeczki.
3.
W oparciu o literaturę i materiał zielnikowy narysuj i opisz skutki porażenia liści topoli przez Melampsora allii-populina. Wyodrębnij w przygotowanym materiale skupienia urediniospor i teliospor. Charakteryzując rdzę topoli porównaj zebrane cechy z własnościami rodzin z rzędu Uredinales przedstawionymi w kluczu podanym wcześniej.
4.
Na podstawie atlasów chorób drzew i krzewów owocowych, przygotuj ilustrację i opisy objawów chorobowych rdzy gruszy, róży i śliwy. Charakteryzując rdzę śliwy zauważ wyróżniające cechy ogników, zwanych roesteliami. Porównaj przygotowany rysunek i opis z własnościami roesteliów podanymi w literaturze. W razie potrzeby, po wcześniejszej konfrontacji z dostępnym materiałem, uzupełnij przygotowany materiał.
5.
Na podstawie materiału zielnikowego i literatury opracuj graficznie i opisowo cechy rdzy malwy i złocienia. Opracowując obie te rdze zwróć uwagę na odrębność ich oznak etiologicznych.
6.
Wykorzystując atlas chorób zbóż i traw oraz literaturę, wykonaj rysunki i opisy diagnostyczne rdzy koronowej owsa, rdzy źdźbłowej zbóż i traw, rdzy jęczmienia, rdzy żółtej zbóż i traw oraz rdzy brunatnej pszenicy. Zgromadzone dane porównaj w tabeli skonstruowanej według wzoru podanego niżej:

 

Nazwa rdzy
Objawy
Wytwarzane stadia
Żywiciele
Zimowanie
Zapobieganie i zwalczanie

 

7.
Korzystając z atlasu chorób roślin motylkowatych i materiału zielnikowego sporządź opis i rysunek diagnostyczny rdzy bobiku wywołanej przez Uromyces fabae.
8.
W oparciu o preparat mikroskopowy z przekrojem poprzecznym spermogonium i ecjum, narysuj i opisz cechy morfologiczne tych utworów. Charakteryzując spermogonium określ jego umiejscowienie w tkance gospodarza, obecność komórek otaczających spermogonium, cechy strzępek chwytnych (receptorów), barwę, kształt i własności komórek zarodnikotwórczych oraz spermacjów. Na podstawie tych określeń i za pomocą klucza do rodzin z rzędu Uredinales podanego wyżej, zaklasyfikuj badanego grzyba do rodziny. Rozpatrując morfologię ecjum zanotuj jego umiejscowienie w tkance i na porażonym organie rośliny, pozycję względem spermogonium (jeżeli jest obecne), barwę ściany ecjum (tzw. peridium), trzonków zarodnikotwórczych i zarodników oraz sposób ułożenia ecjospor. Czy ecjospory są gładkie, czy urzeźbione?
9.
W oparciu o przygotowany preparat mikroskopowy, narysuj i opisz cechy morfologiczne telium i teliospor Melampsora allii-populina, sprawcy rdzy topoli. Zwróć uwagę na charakterystycznie palisadowo ułożone, jednokomórkowe teliospory.
10.
Wykorzystując internet i/lub aktualne Zalecenia Ochrony Roślin uzupełnij brakujące dane w tabeli podanej niżej.

Choroba
(sprawca)

Nazwa środka

Sposób działania [kontaktowy, interwencyjny (wgłębny),
systemiczny (układowy)]

Dawka/ha

Toksyczność

Karencja

Substancja czynna

Rodzaj zakłócanego procesu życiowego

Uwagi (zalecany sposób stosowania, przeciwskazania, ED50, LD50, ect.)

Rdza źdźbłowa zbóż i traw (Puccinia graminis)
Bumper 250 EC
             
Eminent 125 SL
             
Seguris 215 SC
             
Topsin M 500 SC
             
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa (Cronartium ribi-cola)
Score 250 EC
             
Signum 33 WG
             
Zato 50 WG
             

Pytania

1.
Dlaczego sprawca rdzy pęcherzykowatej igieł sosny jest patogenem powszechnie występującym? Gdzie rdza pęcherzykowata igieł sosny jest chorobą najbardziej szkodliwą?
2.
Względem których gatunków z rodzaju Pinus sprawca rdzy wejmutkowo-porzeczkowej, Cronartium ribicola, ograniczył swoje występowanie?
3.
Czy i gdzie Cronartium ribicola wywołuje infekcje systemiczne?
4.
Gdzie i w jakiej postaci zimuje Cronartium ribicola?
5.
W jakich postaciach zimuje Tranzschelia pruni-spinosae?
6.
Co to są i czym się wyróżniają roestelia?
7.
Czym wyraża się odrębność oznak etiologicznych rdzy malwy i złocienia?
8.
Opracuj metody zapobiegania pojawieniu się i zwalczania poznanych rdzy zbóż. W opracowaniu wyodrębnij metody niechemiczne i chemiczne. Podaj terminy zaproponowanych zabiegów i nazwy użytkowe, chemiczne oraz dawki i terminy użycia wybranych fungicydów.
9.
W jaki sposób rozprzestrzeniają się spermacja?
10.
Czemu służy słodka ciecz wydzielana przez spermacja?
11.
W jakich fazach jądrowych może występować ecjum?
12.
Dlaczego ecja często nazywa się ognikami?
13.
Jakie wyróżnia się rodzaje ecjów?
14.
Czym się różnią formy specjalne od ras fizjologicznych sprawców rdzy?
15.
Które z pięciu typów zarodników sprawców rdzy są zdolne do zakażania roślin? Co warunkuje nabycie tej zdolności?
16.
Co to jest nadwrażliwość roślin na rdze i czym jest kierowana?
17.
Wykorzystując literaturę poznaj cykl rozwojowy Puccinia graminis.

Literatura

Alexopoulos C. J., Mims C. W., Blackwell M. 1996. Introductory mycology. John Wiley & Sons, INC. New York, Chichester, Brisbane, Toronto, Singapore.

http://nt.ars-grin.gov/taxadescriptions/factsheets/index.cfm?thisapp=pucciniahoriana